Silná hesla jsou výsadou pouze 13 % Čechů
27. 11. 2018
Proč se vyplatí využívat správce hesel?
29. 11. 2018
parallax background

Bezpečné uložení dat s ohledem na GDPR

 

Bezpečné uchovávání dat je v kurzu. Porušení zabezpečení osobních údajů se totiž nevyplácí. Nedodržení obecného nařízení GDPR (v platnosti od 25. 5. 2018) může přinést sankce až ve výši 20 miliónů EUR nebo 4 % celkového obratu organizace. Hrozí nejen kontrola, ale také vysoké odškodné pro klienty.

Přední světová společnost Verbatim zabývající se ukládáním dat, proto připravila přehled osvědčených postupů, které dokáží zajistit vysokou ochranu privátních nebo jinak citlivých údajů.

Šifrování dat

Napadlo by vás, že od roku 2013 došlo k odhalení více než 9 740 567 988 případů krádeží dat? Není překvapivé, že jen u pouhých 4 % z nich byly údaje šifrovány – a pro zloděje tak absolutně nepoužitelné? O tři roky později utrpěla v přepočtu každá pátá organizace narušení bezpečnosti z důvodu nezabezpečené wifi nebo malwaru (program určený k poškození nebo vniknutí do počítačového systému). Hrozba tedy není pouhým imaginárním strašákem, ale má zcela jasné obrysy. Je třeba mít se na pozoru a pro ochranu citlivých dat udělat maximum. Nejvyspělejším způsobem šifrování dat je 256-bitové šifrování AES. Symetrický blokový kód, s jehož využitím bude muset potenciální hacker k prolomení 256 bitové šifrované zprávy vyzkoušet až 2256 různých kombinací.

Pravidelné zálohování

Díky pravidelnému zálohování a s ním spojenou možností obnovy budete chráněni před náhodnou nebo záměrnou ztrátou dat – a to od poruch hardwaru přes viry až po lidskou chybu nebo krádež. Mimo ochranu primárních dat byste ale měli pro větší bezpečnost využívat alespoň dvou dalších záloh. Na výběr jsou k dispozici jak fyzická, tak cloudová řešení. Doporučujeme zajistit kopie dat minimálně na dvou různých uložištích - interních jednotkách pevného disku nebo vyměnitelných paměťových nosičích (pásky, externí pevné disky, USB jednotky, SD karty, CD/DVD disky).

Archivace dat

Tou nejspolehlivější ochranou, jakou své společnosti můžete dopřát je offline zálohování a archivace dat. V případě napadení systému nebo sítě je totiž ohroženo jakékoliv zařízení, které je připojeno k napadnutému softwaru. Řešením je jednoznačně archivace důležitých dat na optickém nosiči.